Kapilláris tömítő vízzáró habarcs (PENETRÁT)
Az anyag sajátossága, hogy a szerkezetbe hatolva, mintegy 5-10 cm mélységig a kapillárisokban kikristályosodik, majd nedvességgel reakcióba lépve térfogatát növeli, beduzzad, így a nedvesség képtelen megjelenni a felületen.
(Repedésmentes felületen 3 rétegben víznyomás felvételére is alkalmas)
Nagyon fontos tudni, hogy a vízzárás nem azt jelenti, hogy a páradiffúzió is megszűnik, tehát a víz bejutásának meggátolása mellett biztosítani tudjuk a fal kiszáradását a felületen keresztül.
A falazat további nedvesedését megakadályozó technológiák alkalmazása után a falazat nem szárad ki azonnal! A falazat kiszáradása a felületen keresztül zajlik le, úgy, hogy a falban lévő nedvesség a fal felületén pára formájában távozik. A páravándorlás során a vízben oldott sók a felületen rakódnak le, kikristályosodás történik meg. Ha ezek a sókristályok újfent nedvességet kapnak, térfogatuk megnő, képesek szétfeszíteni a szerkezetet vagy a felületen lévő vakolatot. A járulékos munkák ezekre a problémákra adnak megoldást!
Felülettisztítás Az eljárás legfontosabb eleme!!!
Vésőgép segítségével eltávolítjuk a falszerkezet külső, sószennyezett rétegét, valamint biztosítjuk a vízzáró bevonat és a többi réteg biztos tapadását a felületen. Gipsz nem maradhat a felületen! A falazat fugáit is ki kell mélyíteni, azért, hogy a bevonatok mélyebben lépjenek kapcsolatba a szerkezettel.
A felhasználás leírása:
Az anyag koncentrátum formájában áll rendelkezésünkre 1,5 kilogrammos vödrös kiszerelésben.
- Felhordás előtt a falazatot teljes mértékben át kell nedvesíteni, hogy a falszerkezet a vizet kapilláris úton szívja magába, ez a kapilláris szívás fog segíteni az anyagnak mélyen behatolni a szerkezetbe
- A keveréket vízzel keverőszár vagy keverőgép segítségével gúz sűrűségűre keverjük, majd pár perces pihentetés után újra átkeverjük, egy zselésedési folyamat indul be, amit könnyen észre fogunk venni. Az így elkészített könnyen kenhető anyagot meszelővel hordjuk fel a szerkezetre, úgy hogy teljes felületen biztosítjuk a homogén bevonatot.
- A második és harmadik réteg anyaga abban különbözik az első rétegtől, hogy keverék minden 50 kg-jához 25 kg mosott homokot adunk, majd ugyancsak meszelővel hordjuk a felületre. A keverékkel a repedéseket, mélyebb fugákat a felületi felhordás előtt kijavítjuk.
- A rétegek felhordása között 24 órának kell eltelnie és minden réteg felhordása előtt a felületet újra és újra BE KELL NEDVESÍTENI !
- Az elkészült felületet nedvesen kell tartani legalább 3-4 napig
Nagyon lényeges, hogy megértsük: az anyag nem felületen szigetel, hanem a szerkezeten belül, ezért fontos biztosítani a falazat letisztításával a felületen keresztül a behatolás lehetőségét. Az anyag szigetelő hatása, azaz a kikristályosodás kb. 5-6 hétig tart, ekkor már akár a felületről le is verhetnénk a felhordott réteget, mivel a szigetelő hatás a szerkezetben érvényesül.
Anyagszükséglet
- 7 dkg PENETRÁT koncentrátumot tartalmazó anyag/ m2
- réteg vastagsága kb. 2 mm lesz
- behatolás mélysége kb. 15 cm.
- Az első és a második réteg anyagát bekevert, szárazhabarcs kivitelben is megvásárolható nálunk!
Amire vigyázzni kell
- Az anyagmennyiség körültekintő kezelésére (pontos adagolás, gazdaságos bedolgozás, ne hagyjuk a munkaterületen őrizetlenül stb.)
- A szigetelendő falazat felületi tisztasága alapkövetelmény, ha úgy ítéljük meg, hogy az nem megfelelő, az anyagot ne hordjuk fel !
- Száraz felületre felhordani TILOS
- A felhordás minden rétege homogén legyen
- Utókezelést folyamatosan biztosítani kell
- Bőrre, szembe ne kerüljön, használjuk a védőeszközöket.
A szigetelés normaideje: 1,18 óra/m2
Előkészítés
A salétromos vakolat leverése előtt a helyiségben lévő bútorokat, aljzatburkolatot fólia-takarással látjuk el.
Az ideiglenes fóliatakarás normaideje: 0,1óra/m2
Vakolat leverése
A vakolási magasság helyes megválasztása:
Amennyiben nedvességmérő műszer nem áll rendelkezésre, úgy a gyakorlati adatok alapján a vakolatcsere határát a szemmel látható nedvességhatár fölött kell kijelölni legalább a falvastagság egy-másfélszeresével, min. 50-70 cm ráhagyással.
A felület előkészítése:
Téglafal esetén a régi vakolat eltávolítandó, a téglafugákat 1-2 cm mélyen ki kell tisztítani, majd a felületet portalanítani. Földfal esetén szintén eltávolítandó a régi vakolat. Az omlásokat a vakolásra használandó habarccsal kell kifalazni. Az egész felületet dupla vízszintes nádazással vagy rabichálóval lássuk el. A padozati szegélyeket is fel kell bontani és a vakolatot innen is eltávolítani.
A vakolat leverése MAKITA, BOSCH, HITACHI vésőgépekkel történik. A belső vakolatleverésnél nagyteljesítményű porelszívó berendezést használunk.
A vakolatleverés normaideje: 0,51 óra/m2
A Falfelület sótalanításához használt anyagok:
STOPSÓ, ESCO-FLUAT
Az ESCO-FLUAT oldószer alkalmazásával, vízben oldódó sókat (kloridokat és szulfátokatl oldhatatlan, illetve nehezen oldódó vegyületekké lehet átalakítani. Az ESCO-FLUAT-tal történő sókezelés lényegében egy kiegészítő intézkedés. A sókezeléssel messzemenően meg lehet akadályozni a könnyen oldódó sók bejutását a friss, még nem kidrofób, felújított vakolatba.
Alkalmazási területek:
Az ESCO-FLUAT oldószert a sóképződés (kloridok, szulfátok) megakadályozása érdekében alkalmazzák szigetelés előtt a falazatok felújításánál.
Műszaki adatok:
Bázis: vizes hexafluorszilikát.
Szállítás: cseppfolyós, koncentrált állapotban
10 és 25 kg-os kannákban.
Tárolás: fagyálló - 50C-ig, 12 hónap. Felhasználás: kb. 0,4-0,5 kg/m2, kétszeri kezelés esetén.
Veszélyesség: belégzéskor az egészségre káros. Biztonsági tanácsok: szemmel és bőrrel való érintkezés kerülendő. Belégzés esetén azonnal orvossal kell konzultálni, és a vizsgálatnál a műanyag kannán lévő címkét be kell mutatni.
Hivatalos vizsgálat:
Építésügyi Minőségellenőrző Intézet - engedély szám: A-782/3/92. (1992. november 16.)
A szabaddá tett falazatot a só terhelés és az aljzat szívóképességének függvényében egyszer, ill. kétszer kell az ESCO-FLUAT -tal kezelni.
Egyszeri felhordás esetén:
1 súlyrész ESCO-FLUAT és 1 súlyrész víz
Kétszeri felhordás esetén:
1. kezelés: - 1 súlyrész ESCO-FLUAT és 2 súlyrész víz
2. kezelés: - 1 súlyrész ESCO-FLUAT és 1 súlyrész víz
Az egyes felhordások közötti száradási idő legalább 7 óra. Az utolsó réteg felhordását követően kb. 24 óra múlva a felületet erősen Ie kell söpörni.
Utasítások:
A felhasználásnál fémtartályok és fémszerszámok használata minden körülmények között mellőzendő. A használt eszközöket használat után azonnal alaposan meg kell tisztítani tiszta vízzel. ESCO-FLUAT-tal nem kezelendő felületeket az ESCO-FLUAT-tól védeni kell.
A sótalanítás normaideje: 0,15 óra/m2